ویژگیهای یک روانشناس خوب چیست؟

ویژگیهای یک روانشناس خوب چیست؟

ویژگیهای یک روانشناس خوب چیست؟

چگونه روانشناسی خوب و مجرب در تهران (و یا شهری دیگر) پیدا کنم ؟

 

ویژگیهای یک روانشناس خوب چیست؟

از کجا مطمئن باشم که این روانشناس همانی است که می تواند مشکل من را حل کند ؟

سئوالات بالا قسمت عمده ایی از سئوالاتی است که ذهن افرادی را که در حال حاضر با مشکلی مواجه شده اند و به دنبال راه حلی برای این مشکل هستند ، مشغول کرده است .

تحقیقی جهت بررسی ویژگیهای روانشناسان موفق و خوب انجام شده است که در نتیجه ی آن ویژگیهای ۱۰ روان درمانگر برتر در دنیا اعلام شده است که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می شود :

–       عشق و علاقه شدید به یادگیری :

روانشناس خوب علاقه شدید به یادگیری مطالب روانشناسی روز دنیا دارد، که این اطلاعات را میتواند از انجمن روانشناسی امریکا( apa.org ) و یا دیگر منابع بگیرد و هرگز خود را با یافته ها و دانسته های قبلی و قدیمی محدود    نمی کند . روانشناس خوب مدام در پی یافته های جدید امتحان کردن و پژوهش رویکردهای جدید می باشد. مثلا روی سایت انجمن روانشناسی امریکا روزانه مقاله های جدید و یافته های جدید گذاشته میشود روانشناس دلسوز ( دلسوز برای خودش، برای مراجعین اش و دلسوز برای علم روانشناسی ) می تواند از این مطالب جهت افزایش دانش و اطلاعاتش و نیز برای درمانهایش استفاده کند.

عدم مطالعه و پژوهش برای روانشناس ، و تکیه بر دانش دانشگاهی یعنی مرگ این حرفه .

–       برخورداری از سلامت روان و اهمیت دادن به سلامتی خود

خوشبختانه یا متاسفانه هنگام برخورد با روانشناس ، نگاه مردم جامعه در درجه اول به سلامت روانی خود روانشناس است . این کاملا طبیعی است . چطور می شود به روانشناسی که در کنترل خشم دچار مشکل است و حالت تهاجمی دارد اعتماد کرد.رسم بر این است که روانشناسی که وارد حرفه ی درمانی میشود در ابتدا مورد تحلیل قرار می گیرد. امید است در آینده شاهد چنین حرکتی در ایران نیز باشیم .

–       نشان دادن دلسوزی و همدردی

شما به عنوان مراجع و کسی که درخواست کمک دارید کاملا متوجه نحوه برخورد درمانگر خود خواهید شد . شما به این نکته مهم پی خواهید برد که روانشناس شما عمیقا اظهار همدردی با شما دارد یا خیر. همدردی و دلسوزی چیزی ورای کلمات و جملات است و در این مورد شما باید با دل و جان خود همدردی را حس کنید .

–       داشتن مهارتهای ارتباطی قوی

حل شدن مشکلات بسیاری از مراجعین در گرو حل تعارض آنها با خانواده و افراد وابسته است که هرگز نتوانسته اند حرفشان را از طریقی درست به آنها بیان کنند. گاهی لازم است روانشناس، مداخلاتی در جهت برقرار شدن روابط صحیح میان افراد خانواده، انجام دهد. در این مورد روانشناس خود باید مهارت در برقرای ارتباط موثر را داشته باشد .

–       هنر گوش دادن عمیق

روانشناس باید بتواند با تمام وجود حرفهای شما را گوش دهد که این گوش دادن در حرفه رواندرمانی به صورت یک تکنیک آموزش داده میشود. هر روانشناسی قبل از شروع به کارهای درمانی باید این آموزشها را دیده باشد .

 

دکتر محمود نودرگاه فرد

 

۴ comments

  1. سلام . ممنون .
   هم رشته روانشناسی و هم سایر رشته های دانشگاهی ، برای کسی مناسب هستند که در درجه اول علاقه ، بعد انگیزه و بعد تواناییهای خاص مورد نیاز اون رشته رو داشته باشند .
   در غیر صورت ضریب رضایت و موفقیت در تحصیل و کار تخصصی در حد ارضاء کننده ای نخواهد بود .
   نظر شخصی و تجربی بنده :
   من به عنوان یک روانشناس و یک مدرس دانشگاه در طول حدود ۲۷ سال مشاوره و تدریس ، تفاوت معناداری رو بین موفقیت دخترا و پسرا در این رشته احساس نکردم .

 1. سلام جناب نودرگاه خیلی ممنون بابت سایت خوبتون. شما فرمودید که روانشناس باید اطلاعاتش به روز باشه. یکی از راهاش از طریق یکی از وبسایتهای معتبر آمریکاس. فرهنگ ما متفاوت از غرب هست. در مورد بعضی از مشکلات اجتماعی چه راهی پیشنهاد می کنید؟ خیلی از راهکارهایی که روانشناسان غرب پیشنهاد میدن با فرهنگ ما سازگاری نداره.
  آقای دکتر لطف میکنید جوان بدید.

  1. سلام .
   ممنون از لطف شما
   یک فرد دانشگاهی و متخصص ، از تمام منابع موجود برای افزایش سطح آگاهی علمی و عملیش استفاده می کنه . ولی این الزاماً به معنای انتقال مستقیم داده ها و تعمیم یافته ها و نظرات صاحب نظران دیگه نیست . اونچه که مسلمه ، تمام متخصصان علوم رفتاری و بهداشت روانی ، دغدغه یکسان برای کاهش و حل معضلات روحی مردم جامعه خودشون دارند . و طبیعتاً چون یافته های تحقیق هر جامعه معمولاً از روی نمونه جامعه تحقیق همون جامعه به دست اومده ، فقط کلیات نتایج به دست اومده می تونه برای تشخیص کلی در سایر جوامع مناسب باشه .
   یک متخصص خوب و وظیفه شناس ، موظفه با مطالعه و تطبیق دقیق اجتماعی و فرهنگی ، اسنتباط و تشخیص متناسب رو پیدا کنه و بعد از تحقیق میدانی و تجربی ، نتایج رو در کار مشاوره و درمان به کار ببره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *