نوروفیدبک

نوروفیدبک

نوروفیدبک

 

عملکرد نوروفیدبک :

   حتما می‌دانید که سیستم‌ها و دستگاه‌های گوناگون برای اینکه درست و به بهترین نحو کار کنند ، نیاز به تنظیم دارند . این مسئله به ویژه هنگامیکه چند سیستم مختلف قرار است با هم کارخاصی را انجام دهند بیشتر اهمیت پیدا می‌کند ، در اینجاست که بحث هماهنگی و زمان‌بندی سیستم‌ها هم به میان کشیده می‌شود .

   انسان نیز یک ماشین پیچیده است که خود از سیستم‌های مختلف تشکیل شده است . این سیستم‌ها در کنار یکدیگر و هماهنگ با هم عمل می‌کنند تا اعمال انسانی ما را بسازند و خود نیز از سیستم‌های جزئی‌تری تشکیل یافته‌اند . حتماً برایتان قابل لمس است که وقتی تمام این سیستم‌ها درست و کاملاً هماهنگ با هم عمل کنند ما در نهایت سلامت و دارای بیشترین کارایی هستیم . لذا از این منظر سلامت ما در گرو شناخت قسمت‌های مختلف بدن و بررسی کارکرد آنها و سپس اصلاح و تنظیم هر یک از آنهاست .

   یکی از سیستم‌های مهم در بدن ما مغز است و شاید بتوان گفت مهم‌ترین و پیچیده‌ترین سیستمی است که تا کنون شناخته شده است . مغز فرمانده بدن و عامل پشت پرده تمام افعال ، افکار و احساسات ماست . مغز سیستم پیچیده‌ای است که خود دارای قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی است که دارند با هم کار می‌کنند . بنابراین می‌توان گفت عملکرد مغز و توانایی‌های آن وابسته به تنظیم و هماهنگی اجزاء مختلف آن است .

تنظیم مغز :

   نوروفیدبک وسیله‌ای است که کار تنظیم و رفع اشکالات مغز را انجام می‌دهد . مغز از سلول‌های عصبی تشکیل یافته که شبکه‌های عصبی را در مغز می‌سازند . قسمت‌های مختلف مغز (مجموعه‌ای از شبکه‌های عصبی) کارکردهای مختلفی دارند و فعالیت این شبکه‌ها سبب تولید امواج مغزی گوناگون در شرایط و موقعیت‌های مختلف می‌گردد . اگر این شبکه‌ها هر یک کار خود را درست انجام دهند و با هم نیز هماهنگی داشته باشند ، مغز بدون نقص کار خود را انجام می‌دهد . اما مسائل مختلفی (مانند استرس یا گاهی ویژگی‌های ژنتیک) روی این شبکه‌ها تأثیر گذاشته و در کار آنها اخلال ایجاد می‌کنند . مشکلات توجه و تمرکز ، ضعف حافظه ، مشکلات یادگیری و حتی رفتاری نیز از جمله نتایج اشکال در کار مغز هستند . نوروفیدبک ما را از کارکرد مغزمان آگاه کرده و سپس کمک می‌کند تا آن را اصلاح و تنظیم کنیم .

نوروفیدبک چگونه مغز را تنظیم می‌کند؟

   نوروفیدبک کارکرد مغز را به صورت امواج مغزی ترجمه کرده و سپس آن امواج را در قالب عناصر بازی کامپیوتری یا فیلم نشان می‌دهد . یک کودک ADHD ( بیش فعال ) را در نظر بگیرید که در مقابل مانیتور یک کامپیوتر نشسته است و مشغول تماشای یک فیلم یا انجام یک بازی کامپیوتری است . تعدادی الکترود که روی سر قرار دارند و به گوشها متصل هستند امواج مغزی او را اندازه می‌گیرند . دستگاه این امواج مغزی را به شکل‌های مخلف نشان می‌دهد . روی مانیتور مقابل درمانگر، امواج مغزی به شکل ستون‌های رنگی دیده می‌شوند . هر ستون موج خاصی را نشان می‌دهد . طی عملکرد دستگاه نوروفیدبک ، کم‌کم مغز فرد بصورت ناهشیار می‌آموزد که چگونه این اتفاقات می‌افتند و این هنگام است که مغز عملکرد جدید را یاد می‌گیرد . اینگونه است که طی یک دوره آموزشی مغزیاد می‌گیرد که خودش را اصلاح و تنظیم کند .

جلسات درمان با نوروفیدبک :

   مدت زمان هر جلسه حدود یک ساعت است که بیشتر آن به نوروفیدبک/بیوفیدبک و زمانی هم به انجام تمرینات و تکالیف دیگر اختصاص دارد . جلسات سه روز در هفته (یک روز در میان) و به مدت ۴۰ جلسه (بطور متوسط در مورد کودکان ADHD و LD ( اختلال یادگیری ) ادامه می‌یابند . این تعداد جلسات متغیر است و بستگی به حضور منظم و به موقع در جلسات ، شدت مشکلات کودک ، همکاری کامل با تیم درمان و انجام تکالیف مختلف در خانه دارد .

   خانواده‌های عزیز جداً توجه داشته باشند که گرفتن نتیجه مطلوب در درمان ، کاملاً بستگی به همکاری آنها با تیم درمانی دارد . شرکت در دوره‌های آموزش والدین و بکارگیری تکنیک‌های آموزشی ، حضور به موقع و منظم در جلسات آموزش و نوروفیدبک/بیوفیدبک ، انجام تمرینات ، و از همه مهم‌تر داشتن صبر و حوصله تا پایان دوره درمانی ، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر بهبود فرزندان دارد . والدین توجه داشته باشند تغییر رفتارها و دیگر مسایل کودک امری تدریجی است و نیازمند صبر ، پشتکار و انضباط .

کاربردهای نوروفیدبک/بیوفیدبک :

   نوروفیدبک تأثیرات قابل توجهی در درمان بسیاری از اختلالات ازجمله ADHD ، حملات هراس ، فوبی‌ها ، وسواس ، اضطراب ، ناتوانایی یادگیری و … دارد .

کاربردهای دیگر:

* تنظیم توجه ، افزایش تمرکز ، متعادل کردن گوش بزنگی/ برانگیختگی

* مدیریت استرس ، کاهش تنش

* توانایی کنار آمدن با کار زیاد ، ذخیره انرژی و به دور ماندن از خستگی یا فرسودگی شغلی

* افزایش خلاقیت

* بهبود تصمیم‌گیری و کاهش خطا

* بازیابی سریع آرامش درونی در شرایط استرس‌زا

* افزایش آگاهی

* کاهش اضطراب

* یادگیری سریع

* بهبود حس بخشایش

* تقویت مهارت‌های ارتباطی

* بهبود حافظه

* توانایی بازگشت سریع به زمان حال

* آمادگی بیشتر برای پذیرش تغییر

* کاهش کج‌خلقی

* متعادل کردن منتقد درون

* بهبود مدیریت درون و واکنش‌های هیجانی

* توانایی تغییر آسان توجه از کاری به کار دیگر

* افزایش انگیزه

* افزایش خودشکوفایی

* افزایش حس حمایت از خود

* افزایش پذیرش خود