مرگ یکی از والدین

مرگ یکی از والدین

مصاحبه و مداخله ی مرتبط با کودکان داغدیده با ارائه ی نمونه ی موردی

?یکی از مداخلات اولیه ی مربوط به نگرانی های کودکان درباره ی مرگ این است که به نسبت میزان رشد کودک، اطلاعات درست و موثقی درباره ی مرگ به آن ها بدهیم. اطلاعات بهتر است عینی باشد و کودک تجربه کرده باشد.

?مورد نمونه: مرگ یکی از والدین

۱⃣مرحله ی اول: تماس اولیه
مادر آنی بعد از تولد دومین فرزندش مرده است. پد آنی می خواست بداند چگونه باید به دخترش این مورد را بگوید و آیا باید آنی در مراسم مادرش شرکت کند؟
روانشناس بالینی خواست که پدر و مادر بزرگ و پدربزرگ های دختر بچه را ملاقات کند.

۲⃣مرحله ی دوم: مصاحبه با والدین
بعد از مصاحبه با پدر و پدربزرگ و مادربزرگ دخترک مشخص شد که با وجود این که آن ها آنی را دختری قوی معرفی می کردند ولی علائم واپس روی در دخترک به دلیل تولد کودک نو رسیده دیده می شد (مانند خوابیدن در کنار پدر و خیس کردن خود در طول روز). عمه ی مادر آنی دو سال در کنار آن ها زندگی می کرد ولی ۶ ماه بود که از آن ها جدا شده بود. او حاضر بود بلافاصله برگردد و از هر دو بچه مراقبت کند.

۳⃣مرحله ی سوم: مشاهده ی رفتار

۴⃣مرحله ی چهارم: سنجش بیشتر

۵⃣مرحله ی پنجم: ارجاع به همکار متخصص
این مرحله نیازی به مراحل ۳ و تا ۵ نداشت.

۶⃣مرحله ی ششم: اطلاع دادن یافته ها و توصیه های درمانی
روانشناس بالینی به خانواده توصیه کرد که به زبانی ساده و ملموس مرگ مادر را به آنی توضیح دهند و به آن ها یاد داد که چطور به وی کمک کنند که با شرایط کنار بیاید. در پایان همه موافقت کردند که آنی جسد مادرش را در جریان تشییع جنازه ببیند و تا حدودی در مراسم کلیسا شرکت کند. ولی ضرورتی ندیدند در گورستان بیاید.
در جواب نگرانی های مادربزرگ در خصوص تاثیر بد این عمل بر روی آنی روانشناس وی را مطمئن کرد که این کار به بسیاری از سوالات آنی پاسخ می دهد.
?همچنین روانشناس توصیه کرد بین خبر مرگ و خبر به دنیا آمدن بچه فاصله بیفتد، تا آنی قبل از آمدن خواهرش به خانه فرصت سوگواری داشته باشد. همچنین بعد از کنار آمدن با مرگ مادرش باید به احساسات آنی در خصوص کودک نو رسیده توجه و رسیدگی شود.
در مراسم تشییع به سوالات آنی صادقانه و ملموس پاسخ داده شد و به آنی اجازه داده شد که با مادر خداحافظی کند و به او گفته شد که این فقط بدن مادر است.

?روانشناس بالینی به مدت دو سال گهگاه این خانواده را می دید. اگر چه سازگار شدن با مرگ برای همه به ویژه پدر سخت بود ولی اعضای خانواده از حضور قدم نورسیده خوشحال بودند. آنی به حرف زدن در مورد مادرش و مرگ او ادامه داد ودی رفته رفته سرد شد و با نبود مادرش کنار آمد.

 
2181521821711241211301982071972249815122296204الهام سوری- کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *