مدیریت هیجانات در دعوای همسران

مدیریت هیجانات در دعوای همسران

مدیریت هیجانات در دعوای همسران

 

توجه داشتن به هدفی که از دعوا دنبال می کنید ، در کنترل خشم مؤثر است . قطعاً شما دعوا نمی کنید تا خودتان را گرفتار قهر و لجبازی یا کدورتهای پنهان کنید ، پس توهین و تحقیر نکنید و انقدر زیاده روی نکنید…

دعوای همسران :
اشتباه اکثر مردها در هنگام خشم و عصبانیت این است که در چنین مواقعی کوتاه و مختصر حرف می زنند . این درست برعکس آن کاری است که باید انجام دهند . چون عصبانی هستند از توضیح دادن امتناع می کنند . اشتباه زنها هم این است که شفاف حرف نمی زنند . زنها در بسیاری از موارد احتیاج به رمز گشایی و کشف شدن دارند . زیرا به خط قرمزهای زیادی که به صورت اکتسابی از محیط خود از کودکی تا بزرگسالی آموخته اند ، پایبندند .

وقتی عصبانی هستید سعی کنید حرف بزنید . حرف زدن سالم ، بدون طعنه ، کنایه ، توهین ، تحقیر و قضاوت . وقتی همسرتان عصبانی است و حرف می زند ، گوش کنید . خصیصه بعضی افراد که زود دعوا راه می اندازند این است که وقتی کسی با عصبانیت حرف می زند تحمل شنیدن ندارند و خودشان هم عصبانیت نشان می دهند .

اگر به قانون فوق عمل کنید روابط شما و همسرتان از خشم آسیبی نخواهد دید . اما حقیقت این است که این شعارهای زیبا هرچند در مرحله ی بیان ، آسان جلوه می کنند ، در عمل بسیار مشکل و گاهی بعید می نمایند . زیرا کسی که خشمگین است ، هنگام عصبانیت به هیچ قانون و قائده ای پایبند نیست مگر اینکه با تمرینات و توجهات فراوان ، در کسب اخلاقهای پسندیده ، موفقیتهایی پیدا کرده باشد . بنابراین بهترین کار برای کم کردن آسیبهای خشم در روابط زن و شوهر ، پیشگیری از ایجاد خشم است .

پیشگیری از خشم :

خشم معمولا به صورت آنی و لحظه ای اتفاق نمی افتد بلکه از کم شروع می شود و اوج می گیرد . لذا یکی از بهترین راههای درمان خشم ،کنترل آن در لحظات اولیه است . با کنترل خشم در لحظات اولیه از ایجاد خشمهای شدید و مخرب می توان پیشگیری کرد . بعضی از مردها یاد گرفته اند برای فرار از دعوا و افتادن در گودال خشم در لحظات اولیه کلید خوردن خشم ، خانه را ترک می کنند . البته ما این رفتار را در صورتی که خود این رفتار باعث رنجش همسر شود ، توصیه نمی کنیم . بهتر است بحث را قبل از جدی شدن به شوخی کشاند . شوخ طبعی و طبع لطیف داشتن در بسیاری از موارد از دعوا جلوگیری می کند .

از دیگر موارد مهم در پیشگیری از خشم این است که یاد بگیریم احساساتمان را قبل از اینکه تبدیل به عاطفه سخت و هیجانی خشم شوند برای یکدیگر بیان کنیم . مثلاً اگر از سیگار کشیدن همسرمان ناراحتیم قبل از اینکه ناراحتی اوج بگیرد و به خشم تبدیل شود آن را بیان کنیم و در صورتیکه نمی توانیم او را به ترک مجبور کنیم به احتیاط وادار نماییم ، یعنی از او بخواهیم بیرون از منزل سیگار بکشد .  اگر توجه نمی کند و مثلا به سلامت بچه ها اهمیت نمی دهد و بی توجهی او خشم آفرین می شود و دعوا استارت می خورد ، در این صورت هدف از دعوا مهم است . باید هدفتان این باشد که توجه او را به نادرست بودن کارش جلب کنید و احساسی ایجاد کنید که در اثر آن به همکاری وادار شود . همین توجه به هدف ، تکلیف شما را در نوع جملات و لحنی که بکار می برید روشن              می سازد . اگر واقعاً مایلید که سدی در مقابل خشمتان قرار دهید ، با خودتان فکر کنید که این عصبانیت کار دستتان می دهد و پشیمانی طولانی به وجود می آورد .
فرافکنی نکنید :

هنگام خشم توجه داشته باشید که در خشم و عصبانیت تمرکز حواستان کم می شود . و به جای اینکه از مطلب اصلی حرف بزنید مرتبا دچار فرافکنی خواهید شد . به همین جهت احتمال دعوا کردن افزایش پیدا می کند .
مثلا از شغل همسرتان راضی نیستید و بی جهت آن را ربط می دهید به خانواده اش و یک بحث دیگر راه          می اندازید که هیچ تاثیر مثبتی ندارد . باید توجه داشته باشید که هدفتان چیست . فعلا از بحثهای دیگر بپرهیزید و احساس بد خودتان را با مرور کردن عوامل ناراحت کننده دیگر تقویت نکنید و روی موضوع فعلی تمرکز کنید .
با ابراز وجود از ایجاد خشمهای مخرب جلوگیری کنید :
اگر می خواهید ملاحظه حالتان بشود ، مرموز رفتار نکنید . آدمهای ساکت که خودشان را به خوبی بروز         نمی دهند ، معمولا از سوی دیگران مراعات نمی شوند . به همین دلیل خشم اینها خطرناکتر است . اگر خودتان جزء این افراد هستید ، یاد بگیرید که با توضیح دادن خودتان را بروز دهید . اگر همسرتان چنین خلق و خویی دارد باید با او آرام رفتار کنید و به او فرصت و جرأت ابراز وجود بدهید . در دعوا کردن با اینجور افراد نباید چنان هیجان ایجاد کرد که به سکوت و لجبازی پناه ببرند .

 

تهیه و تنظیم : دکتر محمود نودرگاه فرد

کلینیک روانشناسی و مشاوره راستا

کرج : ۳۲۲۱۹۳۶۳ –  ۳۲۲۶۸۶۴۶

WWW.RASTA-PSYCHOLOGY.ORG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *