طرحهای پژوهشی

طرحهای پژوهشی

شادی متعلق به همه کودکان است.حتی اگر این کودک، فال‌فروش هر روزه خیابان‌ها باشد یا در اتاق کوچک نم‌زده‌ای در جنوب شهر یا حاشیه آن زانوی غم بغل گرفته باشد

یکی از آسیب های جدی که جوامع در حال توسعه از جمله جامعه ایران را تهدید می  کند  ، گسترش روز افزون کودکان کار و خیابان است که به دلایل گوناگون بخشی یا همه اوقات خود را در خیابان ها سپری می کنند و عمدتآً از طریق  تکدی ، بزهکاری ، شغل های کاذب فصلی و …امرار معاش می کنند. ویژگی عمده کودکان کار وخیابان این است که احساس امنیتی را که به طور طبیعی ، خانواده در طی مراقبت ، تغذیه ، آموزش و بازی با کودکان فراهم می کند بدست نمی آورند ، در نتیجه اصول اخلاقی حاکم بر جامعه و روابط موجود در آن از سوی افراد فوق مردود شناخته شده و اکثراً نیز تمایل به رفتارهای مجرمانه ، خود تخریب گرایانه همچون مصرف مواد ، بی بند و باریهای جنسی ، و نظایر آن دارند. این گروه از کودکان نسبت به خرده فرهنگ گروهی خود شدیداً پایبند بوده و از انسجام گروهی بالایی برخوردارند ، با این حال در مراقبت از خود سهل انگار بوده و حس هویت آنها باعث بیگانگی هر چه بیشتر شان از جامعه می شود. شرایط زندگی این گروه  از کودکان  بویژه در سنین اولیه به گونه ای است که امکان همنوایی با جامعه و هر گونه ساختاری را مشکل می سازد و در نتیجه بدلیل پرورش در چنین وضعیتی ، اثرات عمیقی بر ابعاد جسمانی ، هیجانی و عقلانی این کودکان بر جای می نهد که به ناچار تا سنین جوانی و بزرگسالی ادامه می یابد.

حمایت از حقوق کودکان به ویژه کودکان محروم و کودکانی که در معرض آسیب‏‌های ناشی از بحران‏‌ها و نابسامانی‏‌های اجتماعی و حوادث طبیعی هستند، وظیفه‏‌ای است انسانی اجتماعی که بر عهده‌‏ی یکایک افراد، سازمان‏‌ها و نهادهاست. بی‌‏تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان و سرمایه‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان امیدی برای دستیابی به دنیایی بهتر وجود ندارد.  

کودکان کار واقعیت جامعه هستند که در مشکلات شهر و هیاهوی شهر نشینی گم شده اند. ابتلا به انواع و اقسام بیماریها، کمبود بهداشت، سوء تغذیه و در معرض آسیب های اجتماعی قرار داشتن فصل مشترک زندگی کودکان کار است. این کودکان به علت نوع زندگی ای که دارند، کودکی نمی کنند و خیلی زود وارد فضای اقتصادی بازار می شوند و به علت نوع حرفه شان در معرض انواع آسیب ها و بزه های اجتماعی قرار دارند و باید هم از لحاظ مالی و هم از نظر بهداشت روانی مورد توجه قرار بگیرند.

باید به این نکته توجه داشت که برای جلوگیری از ازدیاد کودکان کار باید برنامه ریزی کلان و نگاه حمایتی به این مقوله شود بعنوان مثال خانواده کودکانی که مجبور به ترک تحصیل آنان شده اند و کودکان را مجبور به ورود به بازار کار کرده اند نیز در برنامه ریزی ها مد نظر قرار بگیرند اما در برنامه‌ریزی های کلان. از سوی دیگر در خصوص آسیب های اجتماعی همیشه نگاه پیشگیرانه وجود داشته و کودکانی که نظارت کمی از سوی خانواده داشته اند و در فضاهای آسیب پذیر نیز زندگی می‌کنند اولین کاندیداهای تولید آسیب ها در جامعه هستند به همین دلیل آگاهی رسانی به این خانواده‌ها باید در درجه اول اهمیت باشد.

موسسه خدمات روانشناسی اندیشه ساز راستا (تحت نظارت سازمان بهزیستی استان البرز) به عنوان اولین موسسه غیردولتی تخصصی با هدف حمایت از کودکان کار و خیابان در معرض آسیب تلاش خود را در این عرصه آغاز نموده است تا بتواند در این طرح با آموزش مهارتهای زندگی، شغلی، تحصیلی و ارائه خدمات حمایتی بهداشتی و درمانی با حمایتهای سازمان بهزیستی به هدف اصلی از اجرای این طرح که کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی ناشی از کار و حضور کودکان در خیابان برکودک ، خانواده و جامعه می باشد برسد . در ادامه به شرایط و نحوه پذیرش کودکان کار و خیابان در این موسسه اشاره می نمایم:

نحوه پذیرش:

        افراد پذیرش شونده می بایست کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند.

        افراد پذیرش شونده می بایست ایرانی باشند. کودکان خیابانی اتباع بیگانه خودمعرف در صورت مراجعه پذیرش گردیده و در صورت ارائه کارت اقامت دائم یا اجازه نامه اقامت دارای مدت معتبر نسبت به ارائه خدمات به آنها اقدام می گردد.

        افراد پذیرش شونده می بایست سالم باشند. کودکانی که دارای اختلالات روانی، اعتیاد ، عقب ماندگی ذهنی، بیماران جسمی نیازمند به دریافت خدمات فوری، در صورت مراجعه یا ارجاع ، به مراکز ذیربط ارجاع می گردند.

انواع پذیرش:

        خودمعرف

        شناسایی و جذب: از طریق مددکار یا روانشناس موسسه

        ارجاع از سازمان ها و دستگاههای دولتی و غیردولتی

روند اجرای خدمات:

موسسه راستا با دراختیار داشتن نیروی متخصص اعم از روانشناس و مددکار اجتماعی به صورت یک تیم و طبق یک برنامه مدون به اماکن پرتردد و عمومی در سطح شهر مراجعه و با کودکانی که شبانه روز مشغول کار هستند مصاحبه و ضمن ارتباط دوستانه  و حرفه ای به معرفی خود و طرح می پردازند و درحین انجام مصاحبه اولیه اطلاعات لازم را در زمینه شناسایی وضعیت او و خانواده اش را دریافت می نمایند. و در نهایت کودک را برای مراجعه به موسسه (به تنهایی یا به همراه خانواده) و انجام بررسی های بیشتر و تشخیص نیازها تشویق می نمایند.

بعد از مراجعه کودک به موسسه وضعیت او در کلیه ابعاد جسمی، روانی ، اجتماعی و معنوی مورد بررسی قرار می گیرد و پس از انجام مراحل پذیرش و تشکیل پرونده به کودک کلیه اقدامات و خدمات را با در نظرگرفتن سه اصل افزایش فرصتها و امکانات مورد نیاز رشد و پرورش کودک، دسترسی به منابع و فرصتها و نهایتا انتخاب فرصتهای مورد نیاز بصورت عملیاتی ، به کودک و خانواده جهت توانمندسازی ارائه می گردد تا از طریق این فرایند تحقق زندگی عادی با حداقل وابستگی به منابع حمایتی و ارتقاء توانائیها و مهارتهای آموزشی ، اجتماعی و حرفه آموزی کودک و یا خانواده مهیا گردد.

موسسه خدمات روانشناختی اندیشه ساز راستا به آدرس چهارراه طالقانی، روبروی پارکینگ طبقاتی ، نبش کوچه گلها، ساختمان کاکتوس ، طبقه اول ، واحد ۱ همه روزه پذیرای کودکان کار و خیابان می باشد. همشهریان عزیز می توانند با آشنا نمودن کودکان با این موسسه و ارائه خدمات مادی و معنوی، مجریان این طرح را در پیش برد بهتر اهداف جهت ارائه خدمات به این کودکان همیاری نمایند.

در پایان امیدواریم به کمک تک تک اعضای جامعه شاهد کنترل و کاهش پدیده کودکان کار و خیابان در سطح استان البرز باشیم.

                                                                                                                                                      دکتر محمود نودرگاه فرد

مدیرمؤسسه خدمات روانشناختی اندیشه ساز راستا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *