تعادل در زندگی

تعادل در زندگی

تعادل در زندگی

تعادل بین زندگی خانوادگی و شغلی

چگونه می توانیم تعادلی بین زندگی خانوادگی و شغلی مان ایجاد کنیم ؟


همه ما مشتاقیم که هم در کار و هم در زندگی شخصی و خانوادگی مان موفق باشیم. ما افراد پرکاری را می شناسیم که سال ها سخت کار کرده اند ، اما پس از مدتی از پای درآمده اند. موفق ترین افراد علاقمندند که زندگی  کامل و متعادلی داشته باشند . آنها درعین سخت کوشی در کارشان ، برای خانواده و دوستانشان نیز وقت می گذارند. برای آنها این سؤال مطرح نیست که  چگونه می توانم کارم را از خانواده ام جدا کنم ؟ بلکه آنها می پرسند چگونه می توانم این دو را با هم تلفیق کنم ؟ 
وقتی از افراد بسیار موفق ، راز موفقیتشان سؤال می شود، در پاسخ آنها بیشتر این نکته نمایان است که ، بیش از آنکه آنها افرادی فوق العاده باشند ، افراد متعادلی هستند .
خوشبختانه اصول بنیادی خاصی وجود دارد که افراد را به تعادل سالمی می رساند. البته ، به شرط رعایت آن اصول و زندگی کردن با آنها .

۱- تعهد
بررسی های متعدد در مورد افرادی که هم در کار و هم در روابطشان موفق هستند و توانسته اند بین هر دو تعادل ایجاد کنند، نشان می دهد که آنها دارای تحصیلات، ظاهر، شخصیت و بهره هوشی متفاوتی بوده اند . اما در یک مورد تقریبا” تفاوتی وجود نداشته است : همه آنها هیجان شدید خاصی دارند. چیزی که نام آن  تعهد  می باشد.
تعهد؛ شور و شوق درونی افراد موفقی است که از پستی و بلندی های تغییر و شکست  گذشته و به حرکت در می آیند. وقتی شرایط بر ضد آنهاست ، یا زمانی که شکست می خورند ، این تعهد درونی آنهاست که توان حرکت بعدی را به آنها می دهدتعهد انرژی درونی ما را آزاد می کند و به ما اجازه می دهد ، آن نیرو را برای دستیابی به هدف مورد نظرمان در یک مسیر قرار دهیم.
تعهد درونی، آن پیمانی است که بدون امضاء ولی با عشق در جانمان حفظ می کنیمتعهد بیرونی، آن پیمانی است که برای رسیدن به شادی و موفقیت به روی کاغذ می آوریم و دیگران را نیز در آن سهیم می کنیم.
خوشبختانه متعهد شدن یاد گرفتنی است .

۲- انظباط
افراد متعادل ، نظم و انظباط را هم در افکار و هم درعمل دارند . این افراد به برنامه هایی مثل به سرعت پولدار شدن، یافتن راه حل های فوری برای مشکلات پیچیده، صمیمیت های یک شبه ، چندان اعتقادی ندارند. افراد متعادل می دانند که، بهتر است به تدریج به جلو حرکت کنند و به طور مستمر به موفقیتی بعد از موفقیت دیگر دست یابند.
اگر شما فرد منضبطی باشید، می دانید دستاوردهای بزرگ حاصل جمع موفقیت های گام به گام هستند . خیلی ها قدم اول را بر می دارند، اما فاتحان نهایی ، کسانی هستند که به آرامی و به طور پیگیر و مستمر به جلو حرکت می کنند. آنها می دانند با هر قدم اضافی ، ارزش اولین قدم را تقویت می کنند.

۳-همکاری
اصل همکاری یعنی ؛ هیچ کس جزیره ای تنها نیست، یعنی هر کس که تلاش کند به تنهایی به دور دست ها برود دوام نخواهد آورد ، به این معنا که دو مغز همیشه بهتر از یک مغز کار می کند. برای ترقی لازم است شریکی لایق داشته باشیمالبته سطوح بسیار مختلفی از روابط وجود دارند. در هر زمان معینی ، ما افرادی خواهیم داشت که کار می کنند اما متعادل بودن به ما گوشزد می کند که روابط بهتری با همکاران خود داشته باشیم ، چه در محیط کار و چه در فضای خانوادگی .  ما عموماً مایل به همکاری با افراد توانمند تر از خود هستیم.
افراد موفق شیوه ای باور نکردنی جهت بکارگیری دیگران برای کمک به خود ، دارندتوانایی آنها در ادراک رفتار انسانی، به افراد اطراف آنها انگیزه می دهد و کار مسالمت آمیز با افراد مختلف باعث می شود بهترین شرایط  کاری و زندگی برای آنها به وجود آید . با توجه به کسب تجربه از دیگران این موفقیت تضمین می شود.

۴-انعطاف پذیری
یکی از بهترین نشانه های تعادل در کار و زندگی ، انعطاف پذیری شخص است. اگر از نوآوری خوشتان  نمی آید و در مقابل تغییر در هر موقعیت ممکن مقاومت می کنید، چشم انداز موفقیت شما در قرن بیست و یکم ناامید کننده خواهد بود . پس از همین لحظه به انعطاف پذیری خود اهمیت دهید چون انسان معاصر قرن بیست و یکم هستید.
موفق ها در صف مقدم هستند و همه جا حرف اول را می زنند. آنها نه تنها از بروز تغییرات استقبال می کنند بلکه ، آن را تسریع هم می کنند. افراد خاصی که اغلب برنده هستند، تنها به این دلیل نیست که همواره در حال رشدند و دائماً در حرکت به جاهایی می باشند که بتوانند بیشتر بیاموزند ، بلکه شیوه ای دارند که به هر گروهی بپیوندند دیگران را به تغییر تشویق می کنند. آنها بانیان تحول می باشند.
ودر پایان لازم است که بدانیم :
رعایت این چهار اصل در کار و حرفه و همزمان در عشق و زندگی ، فرد را به زندگی متعادلی می رساند که کمتر از، مشغله زیاد و کمی وقت برای در کنار خانواده بودن گلایه داشته باشد. چهار اصل فوق برای افرادی است که جویای پیوندهای دوستانه و تحکیم رشته های دوستی هستند و پیشنهاداتی است که همسران به وسیله آن می توانند ازدواج خود را مستحکم و روابط حرفه ای خود را غنی تر کنند. و در پایان لازم است از خودمان بپرسیم که : آیا ماهم جزو افرادی هستیم که لازم است متعادل تر شویم ؟ و درصورتیکه جواب مثبت است چه تغییراتی را لازم است در نیات ، افکار ، باورها و رفتارهایمان ایجاد کنیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *