آدم موفق چه کسی است ؟

آدم موفق چه کسی است ؟

آدم موفق چه کسی است ؟

آدم موفق چه کسی است؟

 


موفقیت ، بزرگترین آرزوی بشر است .

تعریف موفقیت:


   بیشتر دانشمندان و نویسندگان سعی کرده‌اند تعریف جامع و کاملی از موفقیت ارائه دهند تا مورد استفاده همگان قرار گیرد . اما شمار فراوان این تعاریف خود موجب گردیده است که تا به حال توصیف دقیق و مشخصی از این کلمه در دست نباشد و در واقع  ندانیم که اصولاً موفقیت چیست و ما دستیابی به چه چیزهایی را موفقیت می‌نامیم .

   یکی از دلایل عمده ی تعدد تعاریف موفقیت ، برداشتهای گوناگونی بوده که از این مفهوم شده است . بسا افرادی که به دلیل دستیابی به خواسته‌هایشان ، خود را موفق و کامیاب می‌پندارند ، امّا این موفقیت‌ از نظر دیگران چندان ارزش و اعتباری ندارد . و یا  افرادی هستند که احساس می‌کنند موفق شده‌اند ، ولی وقتی واقعاً در آن تفکر می‌کنند ، می‌بینند پدیده  فوق ، واقعاً  آن موفقیتی  که فکر می‌کردند نیست . بنابراین موفقیت امری نسبی بوده و هرگز تعریف واحدی به خود نمی‌پذیرد .

«آرامش و اطمینان، بهترین موفقیت است»

 


آلفرد اوستن

 

   در نظر اکثریت مردم ، فرد موفق کسی است که به آرزوهای خود رسیده و در درون ، احساس رضایت خاطر دارد ، که این خود حاصل تلاش و کوشش مداوم در زندگی می‌باشد . البته این را هم باید دانست که هیچکس واقعاً موفق نیست ، مگر آنکه خوشبخت باشد ، و خوشبخت کسی است که کاری مفید و با ارزش انجام دهد.

   می‌توان گفت موفقیت به مفهوم برخورداری از بسیاری مواهب است ، از جمله : رفاه نسبی در زندگی ، کسب احترام ، بزرگی و  عزّت در محیط کار و در عرصه اجتماع . رهایی از نگرانی ، سرخوردگی و شکست ، موفقیت یا کامیابی ، هدف زندگی است . هر  انسانی خواهان موفقیت بوده و طالب بهترین چیزهایی می‌باشد که می تواند از روزگار به دست آورد . نخستین و بهترین ایستگاه  آن است که از هم اکنون خود را در شمار افراد منتخبی قرار دهید که می‌خواهند از روزگار کام ستانند .

   موفقیت ، جریان مداومی است که ضمن آن مشتاق و آرزومند توفیق‌های بیشتری هستیم ، و در واقع راه موفقیت همیشه در دست  ساختن است .

 

 

 

 

 

موفقیت پیش رفتن در مسیر است، نه به نقطه ی پایان رسیدن.

موفقیت واقعی چیست ؟


   کوشیدن ، جستن ، یافتن و هرگز تسلیم نشدن ، راز موفقیت واقعی است ؛ که اگر به آن دست یابیم ، با تمام وجود احساس  رضایت خواهیم کرد .


در این مقاله به بحث نیروهای درونی می پردازیم که یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رسیدن به وفقیت است .

 

* نیروهای درونی خود را آزاد کنید:


امام علی (علی) ‌می فرماید:

   آیا می‌پنداری که جسم کوچکی هستی ، در حالی که در درون تو جهان بزرگی نهفته است .

 

   لحظاتی با خود خلوت کنید ، در چشمه صاف و فراوان اندیشه‌ها غرق شوید و نیروهای عظیم و حیاتبخش خود را در نظر آورید .  کاوشها و پژوهشهای عصر حاضر در مورد انسان حاکی از آن است که برخلاف آنچه تصور می‌کنند ، انسانها کم یا بیش دارای  منابع و ذخایر بالقوه و خدادادی مشابهی هستند و از این لحاظ تفاوت فاحشی بین آنها وجود ندارد .

   عده‌ای ، این استعدادها و ذخایر را در وجود خویش کشف می‌کنند و با بکار بستن آن به نتایج عظیم‌ و شگرفی دست می‌یابند و عد‌ه‌ای دیگر از توانایی‌های بالقوه خود استفاده نکرده  و‌ آنرا با خود به گور می‌برند . تفاوت انسان‌های موفق جهان با سایر افراد در همین  است .

   نیروهای آشکار و پنهانی که در درون انسان وجود دارند و متناسب با شرایط محیطی خاص ، از طریق نظام عصبی واکنش نشان  می‌دهند عبارتند از :  شعور و آگاهی ، قدرت‌جسمانی ، عشق و علاقه ، نبوغ و خلاقیّت ، ایمان ، پشتکار ، خشم ، شهوت ، کینه ، اعتماد به نفس ، اراده ، شادی و نشاط ، غم و اندوه ، ضعف و کسالت ، اضطراب و نگرانی ، حساسیت ، کنجکاوی ، مهر و محبت و.

   هر یک از این نیروها همانند یک بردار ، دارای شدت و جهت معینی هستند که اندازه و جهت آن در افراد مختلف و در حالت‌های  گوناگون  با یکدیگر تفاوت دارند . این نیروها نیز فعال نیستند و تأثیر چندانی در رفتارها ندارند  .فرآیند مجموع این نیروهاست که روحیه و عملکرد انسان را شکل می‌دهد و او را وادار به بازتاب در مقابل عوامل محیطی می‌کند . اگر این نیروها تحت تأثیر محرکها ، با شرایط ویژه‌ای آزاد و همسو شوند ، نیروی عظیمی پدید می‌آید که دارای انرژی خارق‌العاده‌ای است و انسان را بسیار نیرومند  می‌کند ، به طوری که قادر خواهد بود حتی بعضی از کارهای غیرممکن را ممکن کند . اگر همسو شدن نیروها در جهت مثبت باشد ، انرژی بیکرانی آزاد خواهد شد و انسان را در جهت مثبت و به منظور سازندگی حرکت می‌دهد ، و اگر این نیروها به هر دلیل و تحت هر شرایطی در جهت منفی و مخالف همسو شوند ، آنگاه همین نیروی عظیم در جهت تخریب و نابودی انسان عمل می‌کند . سستی و تنبلی ، افسردگی و کسالت روحی ، خشم و خشونت ، کشتار دسته‌جمعی ، قتل عام و بسیاری از رویدادهای دیگر ، از همین قبیل هستند .

موفقیت همیشه با ذهنیت‌های مثبت ایجاد می‌گردد و زاییده آن است .

 

 

 

   ” وین دایر ” در تشریح تصویر یک شخصیت سالم می‌نویسد :

 

   داشتن انرژی سرشار و قابل ملاحظه ، از ویژگی‌های شخصیت سالم است . شور زندگی در وجود شخصیت سالم موج می‌زند ، عشق و اشتیاق ، انرژی پر قلیانی را در او متمرکز می‌کند و او را به چنین تکاپویی وا می‌دارد . ساعات کمی را به خواب اختصاص می‌دهد و مفهوم بی‌حوصلگی و کسالت را نمی‌فهمد . مجموعه رویدادهای زندگی‌اش حاصل احساسات ، اندیشه‌ها ، تلاش‌ها و فرصت‌هاست . حتی اگر در زندان باشد ، فکر خود را بطور بدیهی به کار می‌اندازد تا با استفاده از اوقات ، از فلج شدن شور و شوقش نسبت به زندگی جلوگیری کند .

   پس نتیجه می‌گیریم که اگر این نیروها به طور سازنده و مثبت با یکدیگر جمع شوند ، چگونه به خدمت انسان در می‌آیند ،

حال وقت آن است که ابتدا این نیروها را آزاد کرده ، سپس در جهت مثبت بکار گیریم ، با این کار ، نیروی درونی ما بسیار قدرتمند  می‌شود و قادر خواهیم بود که اختیار زندگی و سرنوشت خویش را در قلمرو ممکن‌ها به دست گیریم .


   امام علی (ع) می‌فرماید :  درد تو از توست ، ولی تو بدان بصیرت نداری و درمان تو نیز در درون توست ، لیکن تو بدان آگاهی نداری .

در دیدگاه حضرت علی (ع) انسان تمامی هستی را در درون خویش دارد ولی بدان آگاهی و شعور ندارد . انسان بالقوه قادر است بر  اسرار عالم امکان ، آگاهی یافته و نسبت به آنها علم حضوری پیدا کند .

 

 

دکتر محمود نودرگاه فرد

کلینیک روانشناسی و مشاوره راستا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *